Spółdzielnia Socjalna „Kuźnia Talentów” im. Stanisława Staszica

Spółdzielnia Socjalna „Kuźnia Talentów” im. Stanisława Staszica Została założona przez Stowarzyszenie „Przystań” Mieniany i Stowarzyszenie „Nieobojętni” w Hrubieszowie w sierpniu 2018 r. Głównym celem Spółdzielni jest stworzenie miejsc pracy dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Motywem przewodnim działalności S. Staszica była wartość i talent. Misją Spółdzielni jest wydobywanie talentów i umożliwienie realizowania tychże talentów poprzez pracę.

Obecnie w Spółdzielni znalazło zatrudnienie 5 osób. Są absolwentami Centrum Integracji Społecznej w Mienianach. Prze kilkanaście miesięcy odkrywali w sobie potencjał. Dzisiaj pełni pasji do wytwarzania przepysznych pierogów, przygotowani do powrotu na rynek pracy zasilają nasze pracownicze szeregi. Siły pracowników aktywizowanych zawodowo połączyliśmy z kadrą menedżerską odpowiedzialną za dział przedsiębiorczości, profesjonalną szefową kuchni, która jest motorem działań spółdzielni. Marka Spółdzielni Socjalnej nierozerwalnie związana jest na chwilę obecną z marką, jaką wypracowało sobie CIS i wiąże się z lokalnym Samorządem, przez który rozumie się osobę Wójta, Kierownika i Pracowników Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Hrubieszowie, dzięki ich zaufaniu i poparciu nasze podmioty ekonomii społecznej mogą rozwijać się i stały się odpowiedzialnymi partnerami biznesowymi.

Spółdzielnia działa bardzo krótko a jednak mamy na swoim koncie osiągnięcia z których jesteśmy dumni:

  1. Nagroda Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – Certyfikat Znaku Jakości Ekonomii społecznej i solidarnej 2019.
  2. Certyfikat – Zakup Prospołeczny nadany przez Regionalny Ośrodek polityki Prospołecznej w Lublinie.

Spółdzielnia Socjalna „Nasze Drogi”

Spółdzielnia Socjalna „Nasze Drogi” powstała w lipcu 2019 roku z inicjatywy Urzędu Gminy Hrubieszów oraz Stowarzyszenia „Przystań” Mieniany. W ramach prowadzonej działalności Spółdzielnia oferuje:

  • Remonty i naprawę dróg (przygotowanie uszkodzonych powierzchni pod naprawę, wypełnienie ubytków asfaltem/ kruszywem, zawałowanie nawierzchni)
  • Remonty i naprawę placów betonowych, asfaltowych lub szutrowych
  • Remonty/wymianę uszkodzonych elementów chodników/ przepustów
  • Utwardzenia placów
  • Utrzymanie poboczy, placów, posesji (koszenie traw, wycinkę drzew i krzewów, poprawę drożności rowów przydrożnych)
  • Zimowe utrzymanie chodników, placów, dróg (odśnieżanie, posypywanie materiałami ułatwiającymi usuwanie śniegu)
  • Przygotowanie drewna na opał – przewóz, ciecie, rąbanie, układanie
  • Prace porządkowe – sprzątanie posesji, grobów, placów, boisk
  • Utrzymanie i obsługa terenów zielonych, ogrodów – koszenie trawników, boisk, sadzenie kwiatów i krzewów.
  • Przewóz mebli/sprzętów
  • Drobne prace remontowo – naprawcze Sprzęt i akcesoria, którymi dysponuje Spółdzielnia Socjalna „Nasze Drogi”: samochód osobowo – dostawczy, przyczepa kryta (pasy transportowe), walec wibracyjny, skrapiarka, wycinarka do asfaltu i betonu, kosiarka samojezdna (traktorek) z pługiem do odśnieżania, kosiarka do trawy, podkaszarka/ kosa, glebogryzarka, nożyce do żywopłotu, podkrzesywarka teleskopowa, dmuchawa spalinowa, agregat prądotwórczy, piła łańcuchowa, młot udarowo – obrotowy 800W/850W, szlifierka kątowa, nagrzewnica elektryczna, akcesoria malarskie, szufle, szczotki, szpadle, grabie, opryskiwacz 12 l, kilof, taczka, siekiery.

Spółdzielnia Socjalna “Galeria Dobrego Smaku”

Spółdzielnia Socjalna “Galeria Dobrego Smaku” powstała w październiku 2019 roku, jako spółdzielnia osób prawnych. Założycielami spółdzielni są Stowarzyszenie “Przystań” i Stowarzyszenie “Nieobojętni” z Hrubieszowa.

Misją Spółdzielni jest tworzenie miejsc pracy. Pracownikami Spółdzielni są absolwentki warsztatu gastronomiczno – cukierniczego Centrum Integracji Społecznej oraz absolwenta Klubu Integracji Społecznej. Łącznie zatrudniamy 6 osób. Systematycznie w Spółdzielni praktyki zawodowe odbywają uczestnicy Centrum Integracji Społecznej. Nazwa kawiarnio – cukierni nawiązuje do Bolesława Prusa urodzonego w Hrubieszowie.

Głównym filarem aktywności jest działalność gastronomiczna poprzez prowadzenie kawiarnio – cukierni „Lalka”, produkcja domowych ciast i tortów, przygotowywanie ciast pod zamówienie klientów indywidualnych oraz firm. Drugim filarem działalności jest działalność kulturowa, m.in. promowanie kultury i tradycji regionu hrubieszowskiego poprzez organizację wieczorków z poezją, literaturą, sztuką. Poprzez stworzenie miejsca lokalnej aktywności Spółdzielnia rozwija również swoją działalność społeczną.

Wyróżnia nas jakość naszych produktów, przygotowanych z naturalnych składników, wypiekanych domowym sposobem. Panie zatrudnione w Spółdzielni stale podnoszą swoje umiejętności i kwalifikacje zawodowe. Z dnia na dzień nasze produkty cieszą się coraz większym uznaniem klientów za co bardzo dziękujemy.